DERİ SANAYİİNDE BİOSİT KULLANMANIN ÖNEMİ

Deri işleme yani tabakçılık, bilinen en zor işkollarından biridir ve aynı zamanda mikrobiyolojik kirliliğin en yoğun olduğu bir iştir.

Taner Yüzgül

4/29/20231 min read

Deri işleme yani tabakçılık, bilinen en zor işkollarından biridir ve aynı zamanda mikrobiyolojik kirliliğin en yoğun olduğu bir iştir.
Yünlü ham derinin işlenmeye başladığı andan finisaja varıncaya dek derinin üzerinde değişik mikrobiyolojik üremeler görülür. Bu mikrobiyolojik üremeler ve yol açtığı kirlilik derinin kalitesinde çok önemli olumsuz etkiler yapar. Bu kirlilikler ve sonuçları kısaca şöyle özetlenebilir:
BAKTERİ FAALİYETLERİ:
Yünlü ham deri ıslatmaya alındığı sırada derinin üzerindeki pislikten ve kirden gelen bakteriler, ıslatmada kullanılan sudan gelen bakteriler ve de derinin yapısında hücrelerin içine dek nüfuz etmiş olan virütik bakteriler hızla üremeye başlar. Oluşan nemli ve ılık ortam üreme hızını arttırır.
· Zararları: Deride delinmeler, mukavemet azalması, lekeler ve renk tutmaması (avivaj).
· Çözümü: Islatma sırasında biosit kullanımı. HERACIDE LP bu amaçla geliştirilmiş son derece etkili ve ekonomik bir biosittir. Bağışıklık yapmaz.
KÜF FAALİYETLERİ:
Pikleden sonra ve/veya krom lamadan sonra derinin bekletilmesi halinde yazın 3-5 gün içinde, kışın da 7-10 gün içinde küf oluşmaya başlar. Bu küf ilk günlerde gözle görülemez fakat deride tahribata yol açar.
Zamanla büyüyüp koloniler halinde yayılmaya başlar ve gözle farkedilir.
· Zararları: Deride lekeler, elastikiyet kaybı.
· Çözümü: Piklede veya krom banyosunda fungisit ağırlıklı biosit kullanımı.
HERACIDE BT-3 bu amaçla geliştirilmiş etkili bir biosittir. Kromlu derilerde 6-8 aya kadar stoklama sağlar. Bağışıklık yapmaz. Küf tahribatını tam olarak engeller. Ayrıca küflenmiş derilerin bakterisit ve fungisit içeren özel yıkama maddesi (HERACIDE KP) ile yıkanması halinde lekeler en aza indirgenir, sertleşmeler giderilir.
Tabakhanelerin ise haftada 1-2 defa özel bir biositle (HERACIDE DCG) dezenfekte edilmesi, gerek bakteri-küf faaliyetlerini azaltması ve gerekse insan çevre sağlığı açısından çok
önemlidir.
HERACIDE DCG yapısındaki bir biositle eski küflü derilerden ve ham derilerden, pikle ve kromlu derilere küf ve bakteri atlaması kesin engellenir.